FAST SA zakończył w lipcu 2013r. proces wdrożenia i certyfikacji systemu zarządzania na zgodność z publikacją standaryzacyjną AQAP 2110:2009, określającą wymagania NATO dotyczące zapewnienia jakości w projektowaniu, pracach rozwojowych i produkcji. Oznacza to, że potwierdziliśmy gotowość do realizacji zamówień na potrzeby wojska w oparciu o wymagania NATO oraz ustanowiliśmy zasady współdziałania z organami i przedstawicielami klienta. System zarządzania jakością funkcjonujący w oparciu o wymagania publikacji standaryzacyjnych AQAP 2110:2009 pozwoli na:
- zwiększenie konkurencyjności, wiarygodności i zaufania do FAST SA,
- zapewnienie spełnienia restrykcyjnych wymagań zamawiającego, w tym także poprzez współpracę z Przedstawicielami Rządowego Zapewnienia Jakości (GQAR),
- redukcję poziomu ryzyka związanego z realizowanymi kontraktami,
- zwiększenie skuteczności i efektywności procesów oraz ciągłe doskonalenie wdrożonego systemu zarządzania jakością wyrobów i usług.
Od początku powstania Paktu Północnoatlantyckiego, państwa należące do NATO, poprzez Przedstawicieli Rządowego Zapewnienia Jakości (GQAR) nadzorują, w ramach realizowanych projektów, jakość dostarczanych wyrobów i usług oraz systemy zarządzania jakością funkcjonujące u dostawców. AQAP (Allied Quality Assurance Publication) - Publikacje Standaryzacyjne dotyczące Zapewnienia Jakości określają wymagania dotyczące systemu jakości dostaw implementowane przez przynajmniej połowę państw NATO. Są to dokumenty kontraktowe, określające politykę jakości NATO nakierowaną na pełną odpowiedzialność wszystkich zaangażowanych stron za jakość wyrobu i mające zapewnić dostarczanie na potrzeby bezpieczeństwa i obronności państwa wyrobów o najwyższej jakości czyli funkcjonalnych, bezpiecznych, niezawodnych i materiałooszczędnych. Zgodnie z tą polityką, zamawiający może mieć zaufanie do organizacji, która posiada wdrożony system ISO 9001 a wymagania kontraktowe AQAP mogą mieć zastosowanie wszędzie tam, gdzie występuje ryzyko w odniesieniu przede wszystkim do realizacji wyrobu. Publikacje AQAP nie określają bezpośrednio wymagań dla wyrobu i procesu, ale są uzupełnieniem normy ISO 9001 w zakresie funkcjonowania systemu zarządzania jakością, szczególnie zaś ich wdrożenie skutkuje:
- koncentracją na potrzebach klienta,
- identyfikacją, analizą i ograniczeniem ryzyka na wszystkich etapach realizacji kontraktu,
- uzgadnianiem planów jakości realizacji przedsięwzięcia,
- zarządzaniem konfiguracją wyrobu,
- zapewnieniem spójności pomiarowej i uzyskaniem wiarygodnych wyników pomiarów,
- zarządzaniem programami nieuszkadzalności i podatności obsługowej,
- wspomaganiem procesu Rządowego Zapewnienia Jakości,
- uzyskaniem kodu NCAGE, świadectwa wiarygodności dostaw dla wojska oraz rejestracją w bazie dostawców dla NATO.